Uczestnicy poznają teoretyczne podstawy psychomotoryki oraz możliwość jej praktycznego zastosowania w terapii dzieci i młodzieży. Wyjaśniona zostanie zależnością pomiędzy percepcją, ruchem, przeżywaniem, nauką i działaniem.
Szkolenie odbywać się będzie głównie w formie warsztatów. Duża ilość zajęć praktycznych umożliwia wykorzystanie doświadczeń zdobytych na szkoleniu bezpośrednio w swojej pracy z dziećmi.
Przypomnij sobie najważniejsze wydarzenia z swojego dzieciństwa. Które sceny stanęły Ci przed oczami? Te, które były dla Ciebie najważniejsze, te w których czułaś/eś emocje!
Warunkiem wytworzenia nowych połączeń mózgu jest odpowiednie pobudzanie ich aktywności. Pobudzanie to zapewniają nasze doświadczenia, zarówno te natury psychicznej, jak i w sferze motorycznej. Im bardziej różnorodne i bogate w treści są te doświadczenia, tym bardziej efektywne połączenia powstają w naszych mózgach. Proces ten działa również w drugą stronę – połączenia nieużywane z czasem mogą stać się nieaktywne, a mózg zaczyna je traktować jako zbędne i po pewnym czasie znikają one bez śladu.
Neuroplastyczność pokazuje, iż rozwój mózgu oraz wszelkich cech osobowościowych, psychicznych i intelektualnych nie jest zdeterminowana przez geny. Czyli… to pole to działania dla nas! Na zajęciach z psychomotoryki chcemy wspomagać rozwój poprzez szeroką ofertę różnych działań i doświadczeń – psychicznych i motorycznych, które bezpośrednio wpływają na rozwój mózgu. Psychomotoryczne wspieranie rozwoju wpływa pozytywnie i bezpośrednio na rozwój osobowy człowieka.
Jak wykorzystać zdobycze technologii do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą?
Jak technologia wpływ na rozwój ich mózgów?
Jak wykorzystać elementy kodowania i programowania w zajęciach psychomotorycznych?
Te pytania rozważymy w module e-psychomotoryka. Zostaną także przedstawione gotowe narzędzia, które można wykorzystać do tworzenia scenariuszy psychomotorycznych.
Na szkolenie zapraszamy nauczycieli i terapeutów wszystkich poziomów nauczania. Prezentujemy narzędzia, a to Wy decydujecie, jaką treścią je wypełnicie – czy będzie to poszukiwanie ukrytego skarbu, wprowadzenie liczby, omówienie gatunków literackich, czy poznanie życiorysy któregoś z polskich królów.
Nie bójcie się! Komputery pod pachę i przybywajcie:)
Na szkoleniu przeanalizujemy funkcjonowanie dziecka, gdy działa ono:
Wszystkie działania omówimy w dwóch aspektach:
Sprawdzimy, jakie mechanizmy kierują poszczególnymi relacjami.
I tradycyjnie zaproponujemy gotowe rozwiązania do wykorzystania w pracy z dziećmi:)
Wszechstronny rozwój dziecka powinien być podstawowym celem rodziców i nauczycieli. Niestety jest grupa dzieci, która wkracza w etap nauki z różnymi obciążeniami, m.in. z zaburzeniami integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna polega na przetwarzaniu informacji przekazywanych przez zmysły tak, by mogły być wykorzystane w celowym, zakończonym sukcesem działaniu. Terapeuci SI patrzą na rozwój dziecka przez pryzmat umiejętności ruchowych. Równowaga, napięcie mięśniowe, koordynacja ruchowa mają wpływ na to w jaki sposób młody człowiek przyswaja wiedzę i zdobywa nowe umiejętności.
Psychomotoryka to coś więcej…. to budowanie obrazu siebie, wykorzystując zależność pomiędzy ruchem a przeżywaniem i uczeniem się oraz budowanie relacji z rówieśnikami.
Praca w grupie motywuje do podejmowania wyzwań, rozwija kreatywność, uczy odpowiedzialności za siebie i innych. Jasno wyznaczony cel mobilizuje do działania.
Jak zastosować elementy psychomotoryki w terapii SI, jak wiedzę z obszaru integracji sensorycznej wykorzystać podczas terapii psychomotorycznej…
Chcesz, aby Twoje zajęcia były przygodą dla dzieci i dla …. Ciebie? Szukasz nowych rozwiązań, ciekawych pomysłów, inspiracji w swojej pracy pedagogicznej/terapeutycznej?
Zapraszamy na kurs Psychomotoryka w dialogu z SI.
W jaki sposób przygotować psychomotoryczne lekcje w edukacji wczesnoszkolnej?
Czy jest możliwe wzbudzenie fascynacji na lekcji w szkole ponadpodstawowej?
Na czym polega nauczanie poprzez zachwyt?
Podczas kolejnego modułu prowadzący w praktyczny sposób przedstawią możliwości wykorzystania psychomotoryki podczas edukacji na poszczególnych etapach kształcenia:
Do udziału w szkoleniu zapraszamy szczególnie nauczycieli, którzy poszukują kreatywnych sposobów nauczania.
CELE WARSZTATU:
Moduł jest realizowany w 4 blokach:
EMISJA – WYRAZ – EMOCJE – EKSPERYMENT